دبیر دومین جشنواره ملی عکس زعفران گفت: عکاسان خبرگزاری های آسوشیتدپرس امریکا،فرانس پرس فرانسه و آناتولی ترکیه،برای عکاسی از مزارع زعفران با برگزاری این جشنواره وارد منطقه شدند.

سیدمحمد محمدی افزود: این عکاسان با سفر به جای جای شهرستان های تربت حیدریه و زاوه از مراحل چیدن گل زعفران در کشتزارها، فرآوری و بسته بندی آن تصویربرداری می کنند.
وی اظهار کرد: جشنواره ملی عکس زعفران تربت حیدریه و زاوه از یکشنبه هفته جاری با حضور 100عکاس از سراسر کشور آغاز شد و عکاسان تا نیمه شب سه شنبه  یازدهم آبان ماه فرصت دارند آثار خود را برای داوری به دبیرخانه تحویل دهند.
وی با بیان اینکه آیین پایانی جشنواره در زاوه برگزار می شود، گفت: در مرحله نخست 484 عکاس از استان های مختلف درخواست شرکت داده بودند، اما به دلیل محدودیت امکانات اسکان، تنها توانستیم 80 نفر از بهترین ها را که دارای سوابق شرکت در جشنواره های مختلف بودند، پذیرش کنیم و 20 عکاس نیز بومی منطقه تربت حیدریه هستند.
محمدی افزود: جشنواره با هدف معرفی محصول زعفران به عنوان محصول پایه این خطه که بزرگترین تولید کننده زعفران در ایران جهان است، برپا می شود.
وی با بیان اینکه موضوع جشنواره شامل کلیه مراحل برداشت، فرآوری و بسته بندی است، گفت: بخش اصلی جشنواره عکاسی با دوربین دیجیتال و بخش جنبی نیز عکاسی با گوشی تلفن همراه است.
نخستین جشنواره ملی عکس زعفران  تربت حیدریه و زاوه آبانماه پارسال با حضور عکاسان  داخلی و خارجی  برگزار شد.
از مجموع 70 هزار هکتار کشتزار زعفران استان خراسان رضوی، 11 هزار هکتار مربوط به شهرستان زاوه و هشت هزار و 400 هکتار مربوط به شهرستان تربت حیدریه است که این خطه را به عنوان پایتخت زعفران ایران و جهان مطرح کرده است.
در استان خراسان رضوی 117 هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان 14 تا 15 هزار خانوار در تربت حیدریه به این کار اشتغال دارند.
هم اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، 220 نفر روز مشغول کار هستند که در کل 70 هزار نفر اشتغال مستقیم و 2 تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می آید.
در حالی که میانگین تولید زعفران در استان خراسان رضوی چهار کیلوگرم در هکتار است، این رقم در منطقه تربت حیدریه به 4.2 کیلوگرم می رسد.

 

منبع : khorasan markazi |جشنواره ملی عکس زعفران
برچسب ها : جشنواره ,زعفران ,حیدریه ,تربت ,هزار ,هکتار ,تربت حیدریه ,استان خراسان ,هکتار مربوط ,هزار خانوار ,خراسان رضوی